Blykalla:Första spadtaget för elektrisk testreaktor – en historisk milstolpe

Foto: Blykalla

En viktig händelse för svensk kärnkraft när det första spadtaget togs för en elektrisk testreaktor vid OKG i Oskarshamn. Projektet leds av Swedish Modular Reactors AB, ett samarbete mellan Uniper och Blykalla.

– Detta är en historisk dag för svensk energiförsörjning. SMR AB tar nu det första konkreta steget mot en ny generation kärnkraft, som kan bidra till ett stabilt och hållbart elsystem, säger Johan Svenningsson, vd för Uniper Sverige.

Den elektriska testreaktorn kommer varken att producera el eller laddas med kärnbränsle. Istället ska den användas för att testa processer och säkerhetsfunktioner för en blykyld SMR-reaktor, som utvecklas av Blykalla. Den första fullskaliga SMR-enheten planeras att ha en kapacitet på 70 megawatt, med möjligheten att utöka till 140 megawatt.

– Initiativet stärker Sveriges roll inom kärnkraftsinnovation och skapar en plattform för forskning, kompetensutveckling och framtida energiöverenskommelser. Vi ser redan hur detta engagemang gynnar våra befintliga anläggningar och attraherar nya talanger till branschen, säger Johan Svenningsson.

b
Stolta pionjärer, första spadtaget för Blykallas testreaktor invid Oskarshamns kärnkraftverk har nu tagits. På bilderna nedan är, från vänster:
Jenny Wirandi, Ingenjörschef på OKG
Johan Svenningsson, VD för Uniper Sverige
Jacob Stedman, VD Blykalla
Ebba Busch, Sveriges energi- och näringsminister och vice premiärminister
Per Erik Holsten, President för Energy Industries ABB
Fotograf: Marcus Beckford för Blykalla.
b
 Johan Svenningsson. Pressbild: Uniper

Fakta om projektet:

  • Anläggningen byggs av Swedish Modular Reactors AB, ett 50/50-samarbete mellan Uniper och Blykalla.
  • Blykalla planerar att lämna in en formell ansökan för sin första SMR under 2025, med målet att ha reaktorn i drift vid decennieskiftet.
  • Projektet har erhållit en finansiering på 300 miljoner kronor, varav 100 miljoner från Energimyndigheten.