Trafikverket och norska Banenor har tecknat ett gemensamt ramavtal med Hitachi Energy om leverans av 600 krafttransformatorer. Transformatorerna ska användas vid utbyggnaden av järnvägsnätet i Sverige och Norge.
Avtalet har en löptid på åtta år och ett värde på fyra miljarder kronor. De första leveranserna väntas ske 2027. Installationerna kommer att genomföras successivt i båda länderna.
Säkrar tillgång för kommande behov
Transformatorerna ska användas i samband med en omfattande järnvägsutbyggnad. Trafikverket planerar flera nya projekt under de kommande åtta till tio åren. Några av dessa finns med i den nationella planen, där regeringen har prioriterat sträckor som anses viktiga för Sveriges utveckling. Bland annat rör det sig om delar av Norrbotniabanan och Malmbanan.
– Det här är ett viktigt steg i att modernisera och förstärka elförsörjningen på järnvägen. Transformatorerna är en viktig komponent i den kommande järnvägsutbyggnaden, och genom det här avtalet har vi säkrat tillgången på dem för många år framöver, säger Anders Aabakken, avdelningschef på Teknik och Miljö på verksamhetsområde Underhåll.
Teknisk funktion och effekt
Avtalet har tagits fram gemensamt av Trafikverket och Banenor. Samarbetet möjliggör samordnade inköp och gemensamma tekniska specifikationer. Leverantören valdes efter en upphandling där faktorer som kvalitet, energieffektivitet och långsiktig hållbarhet vägde tungt.
Transformatorerna är av typen autotransformator (AT), vilket är ett modernare alternativ till det äldre BT-systemet. De används för att minska spänningsfall i kontaktledningssystemet.
– Transformatorerna har en central roll när vi bygger ut järnvägen. De är en förutsättning för en optimerad kraftdistribution eftersom de minskar spänningsfallet i järnvägens kontaktledningssystem. Det leder till bättre driftsförhållanden, minskade energiförluster och högre trafikkapacitet i systemet, förklarar Pontus Sundqvist, specialist och tekniskt ansvarig för krafttransformatorer.
Tekniska specifikationer för AT-transformatorer
- Mått: 2,5 x 5 x 2,5 meter
- Vikt: 18 till 32 ton
- Spänning: 30 kV/15 kV
- Kylning: Passiv
- Frekvens: 16,7 Hz
BT står för Booster Transformer, även kallad sugtransformator. Den suger upp returström via rälen och återledaren.
Källa: Trafikverket